DAViCal 0.9.8.3 - en to ja translation catalogue (288 entries)

en: - creating record for users :  %s
ja: - ユーザーの情報を作成中： %s

en: - deactivating users : %s
ja: - ユーザーを解除中: %s

en: - nothing done on : %s
ja: - 変更は行われていません: %s

en: - updating user records : %s
ja: - ユーザー情報を更新中: %s

en: <b>WARNING: all events in this path will be deleted before inserting allof the ics file</b>
ja: <b>警告：このパス内の全てのイベントは、icsファイルの挿入の前に削除されます。</b>

en: <h1>Log On Please</h1><p>For access to the %s you should log on withthe username and password that have been issued to you.</p><p>If you would like to request access, please e-mail %s.</p>
ja: <H1>ログオンして下さい</H1><P>%sにアクセスするには、あなたに対して発行されたユーザー名およびパスワードでログオンして下さい。</P><P>アクセスをリクエストしたい場合は、%sにメールを送ってください。</P>

en: A collection already exists at that location.
ja: すでにその場所にコレクションが存在します。

en: Action
ja: アクション

en: Active
ja: アクティブ

en: Adding new member to this Group Principal
ja: このグループプリンシパルに新規メンバーを追加中

en: Admin
ja: 管理者

en: Admin <!-- in the sense of 'systems admin' -->
ja: 管理者 <!-- 「システム管理者」という意味で ==>

en: Administration
ja: 管理

en: Administrator
ja: 管理者

en: All
ja: 全て

en: All collection data will be unrecoverably deleted.
ja: 全てのコレクションデータが回復不能な方法で削除されます。

en: All of the principal's calendars and events will be unrecoverably deleted.
ja: そのプリンシパルの全てのカレンダーとイベントが回復不能な方法で削除されます。

en: All requested changes were made.
ja: 全てのリクエストされた変更が実行されました。

en: Allow free/busy enquiries targeted at the owner of this scheduling inbox
ja: このスケジュール受信箱のオーナーに対する予定の有無の問い合わせを許可する。

en: An "Administrator" user has full rights to the whole DAViCal System
ja: "管理者"ユーザーは、DAViCalシステム全体への完全な権限を持ちます。

en: Anonymous users are not allowed to modify calendars
ja: 匿名ユーザーはカレンダーの修正を許されていません

en: Anonymous users may only access public calendars
ja: 匿名ユーザーは公開カレンダーにのみアクセスを許されます。

en: Apply Changes
ja: 変更を適用

en: Browse all users
ja: 全てのユーザーを閲覧する

en: Busy
ja: 予定あり

en: Calendar "%s" was loaded from file.
ja: カレンダー"%s"がファイルからロードされました。

en: Calendar Principals
ja: カレンダープリンシパル

en: Calendar Timezone
ja: カレンダー時間帯

en: Change Password
ja: パスワードを変更する

en: Click to display user details
ja: クリックしてユーザーの詳細を表示する

en: Click to edit principal details
ja: クリックしてプリンシパルの詳細を編集する

en: Collection
ja: コレクション

en: Collection Grants
ja: コレクション許可

en: Collection ID
ja: コレクションID

en: Collection deleted
ja: コレクションが削除されました

en: Configuring Calendar Clients for DAViCal
ja: DAViCal用にカレンダークライアントを設定する

en: Configuring DAViCal
ja: DAViCalを設定する

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm Deletion of the Collection
ja: そのコレクションの削除を確認

en: Confirm Deletion of the Principal
ja: そのプリンシパルの削除を確認

en: Confirm Password
ja: パスワードの確認

en: Confirm the new password.
ja: 新規パスワードの確認

en: Create
ja: 作成

en: Create Collection
ja: コレクションを作成する

en: Create Events/Collections
ja: イベント/コレクションを作成する

en: Create New Collection
ja: 新規コレクションを作成する

en: Create New Principal
ja: 新規プリンシパルを作成する

en: Create Principal
ja: プリンシパルを作成する

en: Create a new principal (i.e. a new user, resource or group)
ja: 新規プリンシパル (新規のユーザー、資源、又はグループ) を作成する

en: Create a resource or collection
ja: 資源またはコレクションを作成する

en: Creating new Principal record.
ja: 新規のプリンシパル記録を作成中

en: Current DAViCal version
ja: 現在のDAViCalバージョン

en: Current Versions
ja: 現在のバージョン

en: Currently this page does very little.  Suggestions or patches to make it do more useful stuff will be gratefully received.
ja: 現在、このページはほとんど機能がありません。もっと有用なものにするための提案やパッチは歓迎します。

en: DAV Path
ja: DAVパス

en: DAViCal CalDAV Server
ja: DAViCal CalDAV Serverが

en: DAViCal DB Schema version
ja: DAViCal DBスキーマバージョン

en: Database Error
ja: データベースエラー

en: Database error
ja: データベースエラー

en: Date Format Style
ja: 日付形式スタイル

en: Date Style
ja: 日付スタイル

en: Default Privileges
ja: デフォルトの権限

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Events/Collections
ja: イベント/コレクションを削除する

en: Delete Principal
ja: プリンシパルを削除する

en: Delete a resource or collection
ja: 資源またはコレクションを削除する

en: Deleted a grant from this Principal
ja: このプリンシパルから許可を削除しました

en: Deleting Collection:
ja: コレクションを削除中:

en: Deleting Principal:
ja: プリンシパルを削除中:

en: Deliver scheduling invitations from an organiser to this scheduling inbox
ja: 主催者からのスケジュール招待をこのスケジュール受信箱に届ける

en: Deliver scheduling replies from an attendee to this scheduling inbox
ja: 出席者からのスケジュール返信をこのスケジュール受信箱に届ける

en: Dependencies
ja: 依存関係

en: Dependency
ja: 依存関係

en: Description
ja: 説明

en: Directory on the server
ja: サーバーー上のディレクトリ

en: Display Name
ja: 表示名

en: Displayname
ja: 表示名

en: Does the user have the right to perform this role?
ja: このユーザーはこのロールを行う権限を持っていますか？

en: EMail
ja: Email

en: EMail OK
ja: Email　OK

en: ERROR: %s
ja: エラー: %s

en: ERROR: The full name may not be blank.
ja: エラー: 氏名は空欄にできません。

en: ERROR: The new password must match the confirmed password.
ja: エラー: 新規パスワードは確認パスワードと一致しなければなりません。

en: ERROR: There was a database error writing the roles information!
ja: エラー：ロール情報の書き込み中にデータベースエラーが起きました。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit this user record
ja: このユーザー情報を編集

en: Email Address
ja: Emailアドレス

en: Enter a username, if you know it, and click here, to be e-mailed a temporary password.
ja: 知っている場合はユーザー名を入力し、ここをクリックしてください。暫定パスワードがメールで送信されます。

en: Enter your username and password then click here to log in.
ja: あなたのユーザー名とパスワードを入力してから、ここをクリックしてログインして下さい。

en: Error NoUserFound with filter >%s<, attributes >%s< , dn >%s<
ja: NoUserFoundエラーがフィルター>%s<, attributes >%s< , dn >%s<で発生しました。

en: Error querying database.
ja: データベースのクエリでエラーが発生しました。

en: Error writing calendar details to database.
ja: カレンダー詳細情報のデータベースへの書き込み中にエラーが発生しました。

en: European
ja: ヨーロッパ

en: European (d/m/y)
ja: ヨーロッパ (d/m/y)

en: Existing resource does not match "If-Match" header - not accepted.
ja: 既存の資源が"If-Match"ヘッダと一致しません - 受け付けられません。

en: Existing resource matches "If-None-Match" header - not accepted.
ja: 既存の資源が"If-Match"ヘッダと一致します - 受け付けられません。

en: For access to the
ja: アクセスするには

en: Forbidden
ja: 禁止された

en: Free/Busy
ja: 予定の有無

en: Full Name
ja: 氏名

en: Fullname
ja: 氏名

en: GO!
ja: 実行！

en: Go to the DAViCal Feature Requests
ja: DAViCal機能リクエストに行く

en: Granting new privileges from this Principal
ja: このプリンシパルからの新規の権限を許可する

en: Group
ja: グループ

en: Group <!-- in the sense of a group of people -->
ja: グループ <!-- 複数の人の集合という意味で -->

en: Group Members
ja: グループメンバー

en: Group Memberships
ja: グループメンバーシップ

en: Group Principals
ja: グループプリンシパル

en: Has Members
ja: 所属するメンバー

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help on the current screen
ja: 現在の画面についてのヘルプ

en: Help! I've forgotten my password!
ja: 助けて！パスワードを忘れました！

en: Home
ja: ホーム

en: Home Page
ja: ホームページ

en: Home calendar added.
ja: ホームカレンダーが追加されました。

en: ISO Format
ja: ISO形式

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
ja: ISO形式 (YYYY-MM-DD)

en: Id <!-- short for 'Identifier' -->
ja: Id <!-- 'Identifier'の略称 -->

en: If you have forgotten your password then
ja: あなたのパスワードを忘れた場合

en: If you would like to request access, please e-mail
ja: アクセス権をリクエストしたい場合はここへメールしてください：

en: Import Calendars
ja: カレンダーのインポート

en: Import all .ics files of a directory
ja: ディレクトリの全ての.icsファイルをインポートする

en: Inactive Principals
ja: 非アクティブのプリンシパル

en: Invalid user name or password.
ja: ユーザー名またはパスワードが無効です。

en: Invalid username or password.
ja: ユーザー名またはパスワードが無効です。

en: Is Member of
ja: メンバー所属先

en: Is a Calendar
ja: カレンダーである

en: Is an Addressbook
ja: アドレス帳である

en: Is this user active?
ja: これはアクティブなユーザーですか？

en: Joined
ja: 参加日

en: Language
ja: 言語

en: Last used
ja: 最終更新日

en: List Groups
ja: グループのリスト

en: List Resources
ja: 資源のリスト

en: List Users
ja: ユーザーのリスト

en: Load From File
ja: ファイルからロードする

en: Locale
ja: ロケール

en: Log On Please
ja: ログオンして下さい。

en: Log out of DAViCal
ja: DAViCalからログアウトする

en: Logout
ja: ログアウト

en: Member deleted from this Group Principal
ja: このグループプリンシパルからメンバーを削除しました

en: Name
ja: 名称

en: New Collection
ja: 新規コレクション

en: New Password
ja: 新規パスワード

en: No
ja: いいえ

en: No <!-- not 'Yes' -->
ja: いいえ <!-- 'はい'ではない -->

en: No calendar content
ja: カレンダーの内容がありません

en: No collection found at that location.
ja: その場所にはコレクションが見つかりませんでした。

en: No. <!-- short for 'Number' -->
ja: No. <!-- 'Number'の略称 -->

en: Not overwriting existing destination resource
ja: 既存の宛先資源に上書きしていません

en: Opaque
ja: 不透明

en: Operations on your calendar
ja: カレンダー上の操作

en: Override a Lock
ja: ロックをオーバーライドする

en: PHP PDO module available
ja: PHP PDOモジュール利用可能

en: PHP PostgreSQL available
ja: PHP PostgreSQL利用可能

en: Password
ja: パスワード

en: Path
ja: パス

en: Person
ja: 人物

en: Please confirm deletion of collection - see below
ja: コレクションの削除を確認して下さい - 以下を見て下さい。

en: Please confirm deletion of the principal
ja: プリンシパルの削除を確認して下さい。

en: Please note the time and advise the administrator of your system.
ja: 時刻を記載してシステム管理者に報告して下さい。

en: Principal
ja: プリンシパル

en: Principal Collections
ja: プリンシパルコレクション

en: Principal Grants
ja: プリンシパル許可

en: Principal ID
ja: プリンシパルID

en: Principal Type
ja: プリンシパルタイプ

en: Principal deleted
ja: プリンシパルが削除されました

en: Privileges
ja: 権限

en: Property is read-only
ja: その特性は読み取り専用です。

en: Public
ja: 公開

en: Public <!-- in the sense of being available to all users -->
ja: 公開 <!-- 全てのユーザーが利用可能であるという意味 -->

en: Publicly Readable
ja: 公的に読み取り可能

en: REPORT body contains no XML data!
ja: レポートの本文にXMLデータがありません！

en: REPORT body is not valid XML data!
ja: レポートの本文は有効なXMLデータではありません！

en: Read
ja: 読み取り

en: Read ACLs for a resource or collection
ja: 資源またはコレクションのアクセス制御を読み取る

en: Read Access Controls
ja: 読み取りアクセス制御

en: Read Current User's Access
ja: 現在のユーザーアクセスを読み取る

en: Read Free/Busy Information
ja: 予定有無情報を読み取る

en: Read the content of a resource or collection
ja: 資源またはコレクションの内容を読み取る

en: Read the details of the current user's access control to this resource.
ja: この資源への現在のユーザーのアクセス制御の詳細を読み取る

en: Read the free/busy information for a calendar collection
ja: カレンダーコレクションのための予定有無情報を読み取る

en: Read/Write
ja: 読み書き

en: Remove a lock
ja: ロックを解除する

en: Report Bug
ja: バグの報告

en: Report a bug in the system
ja: このシステムのバグを報告する

en: Request Feature
ja: 機能をリクエストする

en: Resource
ja: 資源

en: Resource <!-- a thing which might be booked: a room, a carpark, a projector... -->
ja: 資源 <!-- 予約されるかもしれない物: 会議室、駐車場、プロジェクタ等 -->

en: Resource Calendar Principals
ja: 資源カレンダープリンシパル

en: Resource has changed on server - not deleted
ja: 資源はサーバー上で既に変更されています - 削除されません。

en: Resources may not be changed to / from collections.
ja: 資源はコレクションに変更することもコレクションから変更することもできません。

en: Schedule Deliver
ja: スケジュール配達

en: Schedule Send
ja: スケジュール送信

en: Schedule Transparency
ja: スケジュールの透明性

en: Scheduling: Deliver a Reply
ja: スケジューリング: 返信を届ける

en: Scheduling: Deliver an Invitation
ja: スケジューリング: 招待状を届ける

en: Scheduling: Query free/busy
ja: スケジューリング: 予定の有無を尋ねる

en: Scheduling: Send a Reply
ja: スケジューリング: 返信を送信する

en: Scheduling: Send an Invitation
ja: スケジューリング: 招待状を送信する

en: Scheduling: Send free/busy
ja: スケジューリング: 予定の有無を送信する

en: Send free/busy enquiries
ja: 予定の有無の問い合わせを送信する

en: Send scheduling invitations as an organiser from the owner of this scheduling outbox.
ja: このスケジュール送信箱のオーナーから、主催者としてスケジュール招待を送信する

en: Send scheduling replies as an attendee from the owner of this scheduling outbox.
ja: このスケジュール送信箱のオーナーから、出席者としてスケジュール返信を送信する

en: Set free/busy privileges
ja: 予定有無の権限を設定する

en: Set read privileges
ja: 読み取り権限を設定する

en: Set read+write privileges
ja: 読み書き権限を設定する

en: Set schedule-deliver privileges
ja: スケジュール配達権限を設定する

en: Set the path to store your ics e.g. 'home' will be referenced as /caldav.php/me/home/
ja: あなたのicsを保管するパスを設定して下さい。例:'home'は/caldav.php/me/home/として参照されます。

en: Setup
ja: セットアップ

en: Setup DAViCal
ja: DaViCalをセットアップする

en: Show help on
ja: ヘルプの表示

en: Some properties were not able to be changed.
ja: いくつかの特性は変更できませんでした。

en: Some properties were not able to be set.
ja: いくつかの特性は設定できませんでした。

en: Source resource does not exist.
ja: 元の資源が存在しません。

en: Special collections may not contain a calendar or other special collection.
ja: 特殊なコレクションは、カレンダーまたは他の特殊なコレクションを含めません。

en: Specific Privileges
ja: 特定の権限

en: Status
ja: 状態

en: Status: %d, Message: %s, User: %d, Path: %s
ja: 状態: %s, メッセージ: %s, ユーザー: %d, パス: %s

en: Submit
ja: 送信

en: That resource is not present on this server.
ja: その資源はこのサーバー上にありません。

en: The DAViCal Home Page
ja: DAViCal Home Page

en: The application program does not understand that request.
ja: アプリケーションはそのリクエストを理解できませんでした。

en: The calendar path contains illegal characters.
ja: カレンダーパスに不正な文字が使用されています。

en: The calendar-free-busy-set is superseded by the schedule-transp property of a calendar collection.
ja: カレンダー予定有無設定よりも、カレンダーコレクションのスケジュール透過属性が優先します。

en: The file is not UTF-8 encoded, please check the error for more details.
ja: そのファイル%sはUTF-8でエンコードされていません。さらなる詳細についてはそのエラーを確認して下さい。

en: The name this user can log into the system with.
ja: このユーザーがこのシステムへのログイン時に使う名前。

en: The path on the server where your .ics files are.
ja: あなたの.icsファイルがあるサーバー上のパス。

en: The preferred language for this person.
ja: この人が好む言語。

en: The style of dates used for this person.
ja: この人が利用する日付のスタイル。

en: The user's e-mail address.
ja: そのユーザーの電子メールアドレス。

en: The user's full name.
ja: そのユーザーの氏名。

en: The user's password for logging in.
ja: そのユーザーのログイン時のパスワード。

en: There was an error writing to the database.
ja: データベースへの書き込み中にエラーがありました。

en: To ID
ja: 宛先ID

en: Toggle all privileges
ja: すべての権限をトグルする

en: Transparent
ja: 透明

en: US Format
ja: アメリカ形式

en: United States of America (m/d/y)
ja: アメリカ合衆国 (m/d/y)

en: Update
ja: 更新

en: Updated
ja: 更新済み

en: Updating Member of this Group Principal
ja: このグループプリンシパルのメンバーをアップデート中

en: Updating Principal record.
ja: プリンシパル記録を更新中

en: Updating grants by this Principal
ja: このプリンシパルによる許可をアップデート中

en: Upgrade DAViCal database schema
ja: DAViCalデータベーススキーマをアップグレードする

en: Upgrade Database
ja: データベースのアップグレード

en: Upload a .ics calendar in iCalendar format to initialise or replace this calendar.
ja: このカレンダーを初期化または置換するために、.icsカレンダーをiCalendar形式でアップロードする

en: User Calendar Principals
ja: ユーザーカレンダープリンシパル

en: User Details
ja: ユーザー詳細

en: User Functions
ja: ユーザー機能

en: User Name
ja: ユーザー名

en: User Roles
ja: ユーザーのロール

en: User is active
ja: ユーザーはアクティブです

en: User record written.
ja: ユーザー記録を書き込みました。

en: Username
ja: ユーザー名

en: View My Details
ja: 自分の詳細を閲覧する

en: View my own principal record
ja: 自分自身のプリンシパル記録を閲覧する

en: View this user record
ja: このユーザー記録を閲覧する

en: Visit the DAViCal Wiki
ja: DAViCal Wikiに行く

en: When the user's e-mail account was validated.
ja: そのユーザーのメールアカウントが認証された日時。

en: Write
ja: 書き込む

en: Write ACLs for a resource or collection
ja: 資源またはコレクションのための書き込みアクセス制御

en: Write Access Controls
ja: 書き込みアクセス制御

en: Write Data
ja: データを書き込む

en: Write Metadata
ja: メタデータを書き込む

en: Write content
ja: 内容を書き込む

en: Write properties
ja: 属性を書き込む

en: Yes
ja: はい

en: You are editing
ja: 編集中

en: You are not authorised to use this function.
ja: あなたはこの機能の利用を許可されていません。

en: You are viewing
ja: 閲覧中

en: You must log in to use this system.
ja: このシステムを利用するにはログインしなくてはなりません。

en: all events of user %s were deleted and replaced by those from file %s
ja: ユーザー%sのイベントは全て削除され、ファイル%sのもので置き換えられました。

en: directory %s is not readable
ja: ディレクトリ%sは読み取り可能ではありません。

en: drivers_ldap : Could not start TLS: ldap_start_tls() failed
ja: drivers_ldap : TLSを開始できませんでした : ldap_start_tls()failed

en: drivers_ldap : Failed to bind to host %1$s on port %2$s with bindDN of %3$s
ja: drivers_ldap : ホスト%1$sにポート%2$s、bindDN%3$sでバインドに失敗しました

en: drivers_ldap : Failed to set LDAP to use protocol version 3, TLS not supported
ja: drivers_ldap : LDAPをプロトコルバージョン３で使用に失敗しました、TLSはサポートされていません

en: drivers_ldap : Unable to bind to LDAP - check your configuration for bindDN and passDN, and that your LDAP server is reachable
ja: drivers_ldap : LDAPにバインドできません - bindDNとpassDNの設定を確認し、LDAPサーバーに到達可能であること確認して下さい。

en: drivers_ldap : Unable to connect to LDAP with port %s on host %s
ja: drivers_ldap : ホスト%2$sのポート%1$sでLDAPに接続できませんでした

en: drivers_ldap : function ldap_connect not defined, check your php_ldap module
ja: drivers_ldap : 関数ldap_connectが定義できませんでした、php_ldap moduleを確認して下さい

en: drivers_squid_pam : Unable to find %s file
ja: drivers_squid_pam : ファイル%sが見つかりません

en: forget me not
ja: 私を忘れないで

en: forget me not <!-- this is a colloquial phrase in english (the name of a flower) and is an option allowing people to log in automatically in future -->
ja: 私を忘れないで <!-- これは英語の口語表現（花の名前）で、将来的に自動ログインを可能にするオプション -->

en: from principal
ja: プリンシパルから

en: path to store your ics
ja: あなたのicsを保管するパス

en: the file %s is not UTF-8 encoded, please check error for more details
ja: ファイル%sはUTF-8でエンコードされていません、詳細はエラーを確認して下さい

en: you should log on with the username and password that have been issued to you.
ja: あなたに発行したユーザー名とパスワードでログオンして下さい。
